czwartek, 23 lutego 2017

Poradź sobie z książką TAG

Jakiś czas temu moja przyjaciółka Agnieszka Maruszewska z bloga Pokrewne dusze nominowała mnie "poradzenia sobie z książkami" - specjalnego tagu dla blogerów piszących o literaturze. Takiej nominacji oczywiście nie mogłem odmówić i w związku z tym, po ponad tygodniu zwłoki (poświęconemu pracy nad innymi, bibliograficznymi wpisami) przedstawiam swoje pomysły. 

Powieści nie zostały wybrane według żadnego klucza; o niektórych pisałem, o niektórych jedynie wspominałem. Łączy je wszystkie to, iż powstały przed zakończeniem II wojny światowej, większość z nim w okresie przełomu wieków (w nawiasie podaję datę pierwszego wydania oryginału).

A więc do dzieła!


Pytanie: Jak zmienić żarówkę? 


Lucy Maud Montgomery, Historynka (The Story Girl, 1911)

Bezokolicznik: asystować

Dzieci zdecydowanie nie powinny o takich rzeczach myśleć? I niech lepiej same również nie kombinują - mogą jedynie asystować komuś dorosłemu, na przykład wujkowi Alekowi albo ciotce Janet. 


Pytanie: Jak upiec ciasto?


Alice Munro, Przyjaciółka z młodości (Friend of My Youth, 1990)

Bezokolicznik: stracić

Grunt to nie stracić zapału: czasem można się nosić z pomysłem upieczenia ciasta całymi dniami albo i tygodniami, a kiedy przyjdzie co do czego cały zapał odchodzi. A przecież wystarczy pomyśleć o tym, ile radości można sprawić jakimś słodkim przysmakiem na przykład jakiejś szkolnej przyjaciółce.


Pytanie: Jak napompować koło w rowerze?


Lucy Maud Montgomery, Rilla ze Złotego Brzegu (Rilla of Ingleside, 1921)

Bezokolicznik: całować się

Do napompowania opony w rowerze wystarczy zdecydowanie jedna osoba. W przeciwnym razie, o ile zabierze się do tego załóżmy jakaś para, z pompowania może nic nie wyjść: zamiast skupić się na właściwej czynności zakochani zaczną się jeszcze całować i z wycieczki rowerowej nici.


Pytanie: Jak dostać piątkę z testu?


Lucy Maud Montgomery,  Ania z Wyspy Księcia Edwarda (The Blythes Are Quoted, 1942, wyd. 2009)

Bezokolicznik: spojrzeć

Testów nie należy się obawiać ani przed nimi stresować. Wystarczy przecież spojrzeć na nie trochę życzliwiej: pisząc test, sprawdzamy własną wiedzę i przez to siebie samych!


Pytanie: Jak szybko posprzątać pokój?


Ferenc Molnár, Chłopcy z Placu Broni (A Pál utcai fiúk, 1906/1907)

Bezokolicznik: potrafić

To nieprawda, że aby posprzątać szybko pokój, trzeba posiąść jakieś specjalne zdolności. Wystarczy tego mocno chcieć i skupić się na danej czynności. Spróbuj, z pewnością ty też to potrafisz!


Pytanie: Jak schudnąć?


Susan Coolidge, Po prostu Katy (What Katy did, 1872)

Bezokolicznik: wyglądać

Oczywiście, każdy z nas chciałby wyglądać zdrowo i atrakcyjnie. Ale co zrobić, kiedy zdarzy nam się przytyć o parę niechcianych kilogramów? Nic prostszego: zdrowa dieta i odrobina sportu - takie zasady znane były co najmniej od połowy XIX wieku i nawet ciocia Izzie popierała ruch na świeżym powietrzu.


Pytanie: Jak naprawić zepsutą pralkę?


Kate Douglas Wiggin, Rebeka ze Słonecznego Potoku (Rebecca of Sunnybrook Farm, 1903)

Bezokolicznk: przyjść

Na tym po prostu trzeba się znać. Najprościej zadzwonić po znajomego specjalistę i zapytać grzecznie, kiedy ów ekspert mógłby do nas przyjść i rzucić okiem na zepsutą maszynę.


Pytanie: Jak mieć więcej czasu na czytanie? Maria Susanna Cummins, Tajemnica Gerty (The Lamplighter, 1854)

Bezokolicznik: być

To pytanie zadaje sobie każdy miłośnik literatury, bo o czas na czytanie coraz trudniej. Ale są na to sposoby: nie marnować czasu na bezcelowe oglądanie telewizji, buszowanie po sklepach czy rozmowy o niczym. Ale w tych postawieniach trzeba być twardym i konsekwentnym. 


Wygląda na to, że jakoś sobie z tym wymagającym zadaniem poradziłem. W związku z tym, że muszę nominować do jego wykonania kolejną osobę, przekazuję pałeczkę wielbicielce prozy Montgomery Uchomisi - autorce wspaniałego i inspirującego Robótkowego blogu Uchomisia!


3 komentarze:

 1. Na medal! :)
  Uchomisi życzę dobrej zabawy z książką i słowem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i również życzę dobrej zabawy;)

   Usuń
  2. Dziękuję :) Z przerażeniem podejmuję twórcze wyzwanie :)

   Usuń